Grobowce na cmentarzu

Jeśli wędrujesz po jakimś cmentarzu, znajdziesz znaczniki nagrobków i grobowców wykonane z tego samego rodzaju: kamienia! Teraz jestem pewien, że wiele osób nie zastanawia się nad tym, jakiego rodzaju skały powinni użyć do swojego pomnika, poza którym może być najbardziej atrakcyjna. Ale powinni. Wszystkie skały nie są takie same, jeśli chodzi o to, jak radzą sobie ze zużyciem życia ostatecznego. Większość nagrobków i grobowców wykonanych w ciągu ostatnich kilku stuleci wykonana jest z kilku rodzajów skał: marmur, łupek i granit to trzy wielkie. Czasami natrafisz na ciemniejsze kamienie wykonane z gabro, może kilka markerów piaskowca, ale szczególnie w nowszych zabytkach królują marmur i granit (i inne skały plutonowe). Starsze cmentarze zwykle używają skały, która była dostępna lokalnie, więc mogą być zmienne.

W okolicach centrum Polski stare grobowce i nagrobki wykonano z łatwo dostępnego wapienia. Są atrakcyjne – ale czy są najlepszym wyborem, jeśli chcesz, aby Twój marker trwał jak najdłużej? Okazuje się, że wykonanie nagrobka (lub dowolnego pomnika jakim są grobowce) z materiałów takich jak marmur nie jest dobrym pomysłem na długowieczność.

Skały mogą się rozkładać na dwa sposoby: fizycznie i chemicznie. Fizyczne wietrzenie to żniwo na skałach w wyniku procesów takich jak: mróz / lód, ścieranie (od rzeczy, które go uderzają), korzenie roślin, dekompresja na powierzchni (pamiętaj, że większość skał powstaje głęboko pod naszymi stopami pod wysokim ciśnieniem, więc powierzchnia jest wyjście z idealnych warunków) i więcej. Chemiczne wietrzenie to reakcje zachodzące, gdy skała wchodzi w interakcje z wodą, powietrzem i kwasami. Dwa rodzaje wietrzenia współpracują ze sobą, aby najwyższa góra stała się niczym więcej niż kupą piasku, mając wystarczająco dużo czasu aby grobowce pozostały w stanie nienaruszonym.